GitTworzenieRewizjiPrzywracanie StanuPlikow

Tworzenie rewizji, przywracanie stanu plików

Rewizja, wiele razy padło już to słowo w poprzednich postach. Potocznie zwana „komitem”. Czym dokładnie jest, po co używamy oraz jak za jej pomocą możemy zmieniać stan plików. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej, zapraszam 🙂

Tworzenie rewizji

Rewizja, potocznie komit (ang. commit)(zapis) służy do zapamiętywania stanu plików w obszarze roboczym. Komenda odpowiedzialna za stworzenie rewizji to:

Powyższe tworzą zapis bieżącego stanu wszystkich plików w folderze roboczym (ang. snapshot). Równoznaczne polecenia do powyższych to:

Parametr -A przy poleceniu git add jest równoznaczne z parametrem —-all. Poniżej obie równoznaczne komendy:

Polecenie śledzenia jednego konkretnego pliku można wydać na jeszcze jeden sposób, podając jego nazwę, albo ścieżkę do niego:

Dla przykładu stwórzmy pięć rewizji

 • Stwórz nowy pusty folder
 • Przejdź do tego folderu
 • Utwórz repozytorium
 • Dodaj plik
 • Utwórz rewizje

Wydajmy polecenie git log w celu zobaczenia naszej historii działania na repozytorium

Przywracanie stanu plików do konkretnej rewizji

Powyższe wykonanie pięć rewizji będzie teraz bardzo przydatne. Będziemy poruszać się po historii naszych komitów. Dokładniej mówiąc, będziemy przywracać stan plików z danej rewizji. Jeżeli w rewizji o SHA-1 cae60031462cab1416046afd776d94e08f25cc44 został dodany plik c.txt, a przed nim były dodane dwa pliki a.txt i b.txt to przejście do tej rewizji spowoduję, że w folderze znajdą się trzy pliki, nie pięć jak jest teraz.

Pliki obszaru roboczego można przywrócić za pomocą polecenia:

Teraz mając nasze pięć rewizji, przywróćmy stan roboczy z trzeciej rewizji.

Po wydaniu powyższej komendy nasz obszar roboczy będzie wyświetlać pliki z komita trzeciego oraz wszystkie przed nim, w naszym przypadku folder będzie posiadać trzy pliki
a.txt, b.txt, c.txt. Po takiej operacji następuje zmiana stanu w repo Gita. Po takim zabiegu odłączymy się od głównej gałęzi (master), o czym poinformuje nas git, wyświetlając informację:

Jeżeli nie wiesz, czym jest gałąź albo stan detached HEAD, nie przejmuj się, informacje odnośnie gałęzi (ang. branch) pojawi się wkrótce.

W naszym folderze ukazały się trzy pliki, tak jak tego chcieliśmy. Teraz widać doskonale potęgę rewizji i tego, że warto każdą zmianę komitować, aby w razie pomyłki móc powrócić do wersji poprzedniej.

Jak git nas poinformował, odłączyliśmy się od gałęzi master i zostaliśmy wrzuceni do miejsca SHA-1 cae6003, (Skrót SHA-1, można podawać od 6 znaków początkowych, nie trzeba wpisywać całego klucza cae60031462cab1416046afd776d94e08f25cc44). Aby sprawdzić, na jakiej gałęzi się znajdujemy wydaj polecenie

Przywracanie rewizji za pomocą powyższej metody zwróci wynik dla git branch

Teraz widzimy, że nie znajdujemy się na żadnej gałęzi. W celu powrotu do gałęzi głównej, czyli master, wykonaj polecenie:

Przestrzeń robocza zostanie zwrócona do ostaniego komita z gałęzi master, czyli naszym oczom ukaże się ponownie pięć plików w folderze. Jak wspomniałem wcześniej, zagadnieniem gałęzi, jak i przechodzeniem po nich zajmę się w następnych postach. Tutaj chce, abyś zobaczył, jak robienie częstych rewizji jest ważne, żeby w razie czego móc powrócić do poprzedniej wersji.

Podsumowanie

Rewizje, komity służą do zapamiętywania stanu plików z przestrzeni roboczej w repozytorium. Dzięki nim mamy całą historię naszego projektu. Dzięki archiwizacji, w postaci wielu rewizji, możemy przeskakiwać między nimi w celu cofnięcia się do innego miejsca w historii.

W tym wpisie padły nowe informacje odnośnie gałęzi git branch, tego typu zagadnienia poruszę w następnych wpisach, teraz nie przejmuj się tym, że nie wiesz, nie rozumiesz, co to jest. Teraz skupmy się na tym, jak tworzyć rewizje oraz możliwościach poruszania się po nich.

 

 

 

Pozdro 🙂
 

4 komentarze

 1. Powrót do gałęzi głównej master powinien chyba wyglądać , tak:

  git checkout master zamiast git branch master

  $ git checkout master
  Previous HEAD position was eb2fa9e Dodaj─Ö 3ci─à rewizj─Ö, w kt├│rej jest c.txt
  Switched to branch 'master’

  Pozdr
  Rafał

 2. 🙂 2 godziny móżdżenia po internecie bo nie chciało wrócić do 5 plików, ale udało się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*