EcmaScript 6 var, let, const

EcmaScript 6 ES6 (później nazwany es2015) dziś skupię się na dwóch nowościach wprowadzonych do języka JavaScript oraz poruszę użyteczność tych dwóch elementów które służą do zdefiniowania zmiennych, a mowa o let i const. Do tego wspomnę jeszcze o var. Wszystkie trzy słowa kluczowe służą do tego samego, lecz każda ma swoje unikalne działanie, zapraszam 🙂

Można się zastanowić i zapytać, po co nam let i const otóż chodzi o zasięg jakim dysponuje zadeklarowana zmienna.

var

Var działa tak, że ma zasięg globalny przez co, jest widoczna wszędzie.

Jak widać wyżej, zmienna i pomimo, że była zadeklarowana w pętli to po za nią dalej istnieje i ma się dobrze. Chcielibyśmy aby zadeklarowana zmienna istniała tylko na potrzebę pętli, aby tego dokonać można użyć let

Let

Dzięki swojemu zasięgowi blokowemu let po wyjściu z pętli przestaje istnieć, tak jak tego oczekiwaliśmy. Let to po prostu odpowiednik var z zasięgiem blokowym.

Poniższy przykład ładnie pokazuję zasięg let:

Jak widać w powyższych przykładach zmienna zadeklarowana jako ojciec jest widoczna u potomka oraz u ojca, zaś zmienna zadeklarowana u dziecka jest widoczna tylko u dziecka, ale u ojca nie jest widoczna.

Const

Const jest tak samo ograniczona zasięgiem jak let ale różni się tym, że deklarując zmienną typy const musi być zainicjalizowana a po drugie takiej zmiennej później w programie nie można zmieniać, nie można do niej przypisywać innych wartości.

Powyższy przykład pokazuję, zasięg const, poniższy pokaże, że nie wolno zmieniać zmiennej typu const:

 
Pozdro 🙂
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*