Angular5

Angular 5.0.0 szybszy, łatwiejszy i mniejszy

Angular, popularny JavaScript’owy framework od Googla który pomaga w budowaniu aplikacji mobilnych i desktopowych, został wydany 1 Listopada 2017. Angular 5.0.0 będzie szybszy, mniejszy i łatwiejszy w użyciu. W tym artykule przyjrzymy się usprawnienią, jakie zostały dodane oraz dowiemy się o kolejnej wersji Angulara.

Pomimo 5 przy nazwie, AngularJS został wydany jako framework cztery razy i zadebiutował w 2012.

Główne usprawnienia frameworku to:

  • Łatwiejszy przy tworzeniu aplikacji progressive web apps (postępowych aplikacjach internetowych) aplikację mogą być przechowywane w pamięci podręcznej (ang. cache) przeglądarki. Koncepcja progressive web apps, która powstała dzięki pracy Googla i Mozzilli, polega na wsparciu, umożliwieniu rozwoju aplikacji, które powstały z myślą o przeglądarkach internetowych, które oferują lepszę, podobne do natywnych środowisko. Z tego, co wyczytałem, Google wciąż pracuję nad wsparciem dla CLI (command-line interface).
  • Optymalizacja przy budowaniu aplikacji powoduję, że jest zdecydowanie mniejsza poprzez eliminacje niepotrzebnego kodu.
  • Angular 5.0.0 Universal State Transfer API and DOM Support, czyli można w łatwy sposób dzielić stan aplikacji pomiędzy klientem a serwerem. Główna idea polega na ułatwieniu programistą pracy przy server side rendering SSR dla aplikacji Angulara. Poprzez renderowanie aplikacji na serwerze i dopiero potem zajęcie się bootstrapem przez ładowanie wygenerowanego kodu HTML można dodać usługę, która zwiększa wydajność aplikacji.
  • Ulepszenie kompilacji, która pomaga szybciej budować kod TypeScript.
  • Wprowadzenie standardów dla wielu przeglądarek oraz eliminacja internacjonalizacji (i18n).
  • Wspomaganie powtarzających się nazw dla komponentów i dyrektyw, dzięki temu podczas migracji mamy większą szansę, że nie wystąpią konflikty.
  • Zaktualizowanie Httpclient.
  • Dodano możliwość śledzenia routing od jego początku aż do zakończenia aktywacji.
  • Zamiana ReflectiveInjector na StaticInjector. Przykładowo wcześniej musieliśmy napisać ReflectiveInjector.resolveAndCreate(providers); a po zmianach Injector.create(providers);.

Jak przejść do Angualar5

Google zaprezentowało instrukcję jak przejść do Angualar5 z poprzedniej wersji.

Angular6?

Google zamierza wypuścić już następną odsłonę Angulara, nadając jej wersję szóstą, przewidywana premiera to Marzec albo Kwiecień 2018. Google z uśmiechem na ustach wspomina, że Angular6 będzie bardzo podobny do Angular 5.0.0, ponieważ najnowszy Angular ma być „szybszy, łatwiejszy i mniejszy”. Będzie kontynuowana myśl przewodnia dla wersji szóstej, czyli ma być łatwiej dla developerów, aby żyło im się lepiej tworząc coraz lepsze dla użytkowników aplikację.

Podsumowanie

Wersja 5 Angulara przynosi wiele zmian, aplikację będą szybsze, mniejsze, łatwiejsze w użyciu oraz ich środowisko będzie mocno zbliżone do tych natywnych. Jest to dobra informacja, mało kto lubi, gdy apka chodzi jak żółwik 🙂 Ciekawą koncepcją jest według mnie minimalizacja powstałego kodu, sam jestem ciekaw, jak wygląda to w praktyce, ale na pewno brzmi to zachęcająco.
Jak widzimy, ledwo wyszła wersja Angular 5, a już możemy wyczekiwać wersji 6. Tak czy siak, jedno jest pewne, programiści JavaScript nie będą się nudzić, jeżeli chodzi, o coraz nowsze frameworki 🙂

 
Pozdro 🙂
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*