Angular 4.0.0 od 23 marca 2017r dostępny

Co nowego?

Mniejszy i szybszy tak można określić nowego angulara z tym, że autorzy podkreślają, że to jeszcze nie koniec. w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kolejnej nowości, bądź poprawki.

Główna zmiana w nowym angularze zaszła w kompilatorze AOT(Ahead-of-time). Rewolucję spowodowały, że rozmiar kodu który jest generowany przez nasze komponenty zmalał do około 60% w większości przypadkach, według autorów im bardziej skomplikowany szablon stworzymy, tym większa oszczędność u nas zawita. Trochę zawiało mistrzem Yodą 🙂

Nowe dodatki

Udoskonalono przede wszystkim *ngIf taka składnia szablonu pozwala na obsługę kilku przydatnych zmian. Teraz możemy używać najbardziej powszechnej instrukcji warunkowej takiej jak if/else.
Poniżej przykład z wcześniejszej wersji angulara.

<p *ngIf="isAuth">Jesteś zalogowany jako aut.imie</p>

Co jeśli użytkownik nie jest zalogowany? albo oczekujemy aż żądanie logowania zakończy się sukcesem? W angularze v4 (RC – Release Candidate), możemy dodać kolejny element do instrukcji warunkowej if, czyli else.
Teraz nasze zapytanie angularowe wygląda następująco:

<element *ngIf="[warunek]; else [szablon]">

</element>

Przykład:

<ng-template #hidden>
  <p>Nie masz tutaj dostępu</p>
</ng-template>
<p *ngIf="shown; else hidden">
  Tutaj masz dostęp
</p>

Kompatybilność TypeScript 2.1 i 2.2

Angular zaktualizował TypeScript z wersji 2.1 na niedawną wersję 2.2. Taka zmiana udoskonala szybkość ngc oraz daje lepszą kontrolę w aplikacji.

Głównym celem Angulara 4 było stworzenie kompatybilności z TypeScryptem, co pozwala na bardziej restrykcyjne pisanie kodu gdzie mamy już typy.

Instalacja

Angular 4 od teraz jest w RC(Release Candidate) co oznacza, że możemy użyć go do swojego projektu, nie przejmując się, że nastaną jakieś zmiany w frameworku które mogłyby spowodować pełno bugów w naszej aplikacji.

Aby zainstalować należy wydać komende w BASH’u:

npm install @angular/{common,compiler,compiler-cli,core,forms,http,platform-browser,platform-browser-dynamic,platform-server,router,animations}@next –save

Instalacja wymaga aktualizacji TypeScript.

FESM (Flattened ECMAScript Module )

Ta nowość różni się od poprzednich tyle, że nie zauważymy jej w kodzie. Ogólnie wersje modułu w formacie ECMAScript będą „odchudzone”. Taki format pomoże wygenerować mniejszy rozmiar modułu dzięki czemu będzie on działać szybciej np. pewne scenariusze w przeglądarce będą działać sprawniej. Oznacza to, że nastąpi duży wpływ na wydajność, aplikacje w angular v4 będą ładować dane zdecydowanie szybciej niż poprzednie wersje.

Nowa wersja jest kompatybilna z poprzednią czyli Angularem 2.x.x dla większości aplikacji.

Co dalej

zespół informuje, że przez najbliższe 6 miesięcy będzie dążyć do zmniejszenia i przyśpieszania angulara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*