Człowiek, Maszyna, Fuzja, co się dzieje?!

Ostatnio wpadłem na informację, że facebook ma w planach stworzenia interaktywnego interface’u do chatowania. A dokładniej mówiąc, według autora, my ludzie, użytkownicy facebooka w przyszłości mamy mieć możliwość komunikacji po przez nasze myśli. Czyli, siadamy przed kompem, logujemy się do FB, uruchamiamy chat z kolegą/koleżanką i za pomocą myśli piszemy tekst. Wydaję mi się to z jednej strony fajne, dziwne i nie bezpieczne. Czy na pewno chcemy pisać wszystko to, co mamy w głowie? ale mniejsza.
W kolejnym artykule na który wpadłem dziś jest mowa o innowacyjnym pomyśle jednej z firm Elona Muska. Mianowicie, firma Neuralink wymyśliła, że w ciągu 4 lat zaprezentują interface który pozwoli na połączenie ludzkiego mózgu z maszyną. Projekt ma za zadanie głównie być wprowadzony w medycynie, gdzie ludzie z problemami po udarze czy innymi nieprzyjemnościami będą mogli wrócić do lepszego funkcjonowania. Taki interface miałby za zadanie przedstawiać myśli pacjenta. Żeby było tego mało po 4 latach gdy dojdzie do prezentacji urządzenia, Elon Musk potrzebuję od 8 do 10 lat aby wprowadzić sprzęt do powszechnego użytku dla potrzebujących. Urządzenie ma być bez przewodowe. Czyli w najlepszym wypadku za 14 lat, maszyna będzie mogła sterować naszym mózgiem!?

Co jest grane!? z jednej strony łączenie człowiek + maszyna jest czymś super z punktu widzenia nauki czy też fascynacji ludzkim mózgiem. Z drugiej strony jest to straszne, skoro maszyna będzie mogła majstrować z naszym mózgiem, to nie wiem czy podoba mi się taki postęp. Co wy sądzicie na ten temat? jak sobie to wyobrażacie? Czy przyszłość jaka była pokazana w filmie Terminator ma szanse nadejść? Ja jestem na obecną chwile, mocno zmieszany, ciężko mi wyrazić swoją opinie, ale wydaję mi się, że gdy człowiek czegoś nie rozumie, to się tego boi, albo krytykuję.

Pozdro 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*