mojaPierwszaPrezentacja

Moja pierwsza prezentacja

Stało się, moja pierwsza prezentacja w pracy. Opowiem jak przebiegła, co wypadło dobrze, a co należy poprawić, moje przemyślenia na ten temat, jak się przygotowywałem oraz co dalej. Zapraszam do lektury 🙂

Dlaczego

Ze względu na specyfikę projektu, w jakiej się znajduję, kolega z pracy spytał się mnie czy dałbym radę w 3 tygodnie przygotować prezentacje. Miała trwać ona nie dłużej niż 1h, tematyka dowolna, wybrałem react.js. Celem mojego wystąpienia było pokazanie zielonym użytkownikom, jak szybko rozpocząć pracę w tym środowisku oraz na co zwrócić uwagę.

Drugim powodem, dlaczego wziąłem udział w takim przedsięwzięciu, jest to, że chciałem spróbować swoich sił w czymś innym niż tylko kodowanie. Udział w takiej prezentacji wymusił na mnie, zagłębienie się w tematykę react’a, którą od jakiegoś czasu poznaję oraz sprawdzenie swoich umiejętności miękkich.

Trzeci powód, w przyszłości (może nawet 2019) chciałbym spróbować swoich sił jako dodatkowy element rozwoju w swojej karierze, czyli być trenerem. Prowadzić szkolenia dla pracowników z konkretnych dziedzin. Myślę, że na pewno chciałbym przekazywać wiedzę innym z tematyki, jaką jest git (nie, nie jestem ekspertem :)), ale jest to tematyka, którą stosuję zawsze w projektach czy to w pracy, czy to w wolnych chwilach, rozpocząłem mały kurs na swoim blogu z tej tematyki, który będę kontynuować. Podjęcie takiej decyzji wymusi na mnie poważne podejście do tematu, pozwoli rozwinąć się w umiejętnościach miękkich oraz da satysfakcję (tzn fajnie, jak ktoś uważa Cię za 'koksa’ z danej technologii i wie, że zawsze uzyska od Ciebie odpowiedź na zadane pytanie :))

Przygotowania

Za nim cokolwiek zacząłem robić, musiałem wcześniej wiedzieć, na jaki temat mam mówić. Wybrałem 'quick start’ szybkie wprowadzenie do react’a. Chciałem pokazać jak 'zainstalować’ tę bibliotekę, omówić wady, jak i zalety, przedstawić czym ów twór jest, płynnie przechodząc do kodu, który miał pomóc mi w pokazaniu i omówieniu działania react’a.
Swoją wiedzę czerpałem z oficjalnej dokumentacji react, pluralsight, oraz kilku blogom w języku polskim i angielskim. Mając zebrane materiały, wiedzę, o czym chce mówić, przeszedłem do realizacji.
Użyłem power pointa oraz vscode do pokazywania kodu, była to 'żywa’ prezentacja z kodem.

Prezentacja

Moja prezentacja składała się z około 30 slajdów i trwała 60 minut włącznie z pytaniami kolegów i koleżanek. Mój spis treści:

 • Dobrze wiedzieć, czyli wymagana początkowa wiedza przed rozpoczęciem pracy
 • Co to jest
 • Wady i zalety
 • Pierwszy przykład 'instalacji’, dodanie bibliotek do nagłówka head w pliku html
 • Drugi przykład 'instalacji’ create-react-app
 • Wytłumaczenie jak działa create-react-app
 • Wytłumaczenie czym są komponenty, props, state, jak przekazywać dane, podstawowa wiedza z react’a itp
 • Przykłady (były w każdym z powyższych slajdów)
 • Źródła

Feedback

Najważniejszym elementem prezentacji był dla mnie feedback od uczestników, poprosiłem odbiorców aby czy to mailem, czy to prosto w twarz, czy na korytarzy w biurze powiedzieli mi, co było fajne, a co nie, co należy poprawić itp
Dostałem feedback co bardzo mnie uszczęśliwiło i przy następnym tego typu wystąpieniu wezmę go pod uwagę.
Na plus:

 • Dobre flow, nie miałem przestojów, żadnych 'yyyyy’, 'eeee’, wyraźnie mówiłem
 • Konkretne odpowiedzi do pytań uczestników
 • Różnice w wersjach biblioteki (ja pisałem w 16.6, a gdy prezentowałem wyszła już 16.7)
 • Zwracanie uwagi na drobne szczegóły i odpowiednie wytłumaczenie

Do poprawy:

 • Kolor tła ide(vscode) powinno być białe, ciemny kolor na prezentacjach jest mało czytelny.
 • Nie kopiować kodu do 'żywego’ programowania, tylko wcześniej przygotować sobie przykładowo branch’e z przykładami i elementami, które chcę omówić/pokazać. Czyli mam w aplikacji przykładowo 10 branchy i w każdym odpowiednio przygotowany kod, który chce omówić, pokazać, zademonstrować działanie.
 • To akurat najmniejszy pikuś ale, nazwy zmiennych, funkcji przykładowo, gdy funkcja przyjmuję parametr character a wewnątrz aktualizuję stan characters, lepiej byłoby napisać zamiast character to word poniżej pseudo kod
  //ŹLE
  function toDo(character) {
   this.setState({characters: character});
  }
  //DOBRZE
  function toDo(character) {
   this.setState({word: character});
  }
  

Dlaczego bardzo mi zależało na feedback’u? Ponieważ dzięki temu wiem, na co mam zwrócić uwagę przy następnych tego typu wystąpieniach, aby wyszło jeszcze lepiej 🙂

Podsumowanie

Moja pierwsza prezentacja, uważam za wykonaną, teraz mając już pierwsze doświadczenie z tematem, przy kolejnych przygotuję się jeszcze lepiej, uwzględniając plusy i minusy, jakie dostałem.

To mały krok w osiągnięciu mojego celu, celu zostania trenerem. Oprócz tego, kto wie, gdy zdobędę zdecydowanie więcej doświadczenia, to z małych szkoleń może wyjdę odważniej jako prelegent na konferencjach? Oczywiście to tylko pomysły, co będzie w przyszłości? Zobaczymy, co by nie było, do realizacji celów będę dążyć małymi kroczkami.

Druga sprawa to fajna przygoda i możliwość rozwoju umiejętności miękkich. Dość często mówi się, że programiści to tylko maszyny do klepania kodu, które nie potrafią mówić, BŁĄD! Potrafią, a jak poćwiczą to mogą być nawet świetnymi trenerami 🙂

Co wy sądzicie na temat prezentacji i umiejętności miękkich? Mieliście jakieś faux-pas albo ciekawe doświadczenie, podzielcie się w komentarzu swoimi przemyśleniami.

 

Pozdro 🙂
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*