mojaPierwszaPrezentacja

Moja pierwsza prezentacja

Stało się, moja pierwsza prezentacja w pracy. Opowiem jak przebiegła, co wypadło dobrze, a co należy poprawić, moje przemyślenia na ten temat, jak się przygotowywałem oraz co dalej. Zapraszam do lektury 🙂

Dlaczego

Ze względu na specyfikę projektu, w jakiej się znajduję, kolega z pracy spytał się mnie czy dałbym radę w 3 tygodnie przygotować prezentacje. Miała trwać ona nie dłużej niż 1h, tematyka dowolna, wybrałem react.js. Celem mojego wystąpienia było pokazanie zielonym użytkownikom, jak szybko rozpocząć pracę w tym środowisku oraz na co zwrócić uwagę.

Drugim powodem, dlaczego wziąłem udział w takim przedsięwzięciu, jest to, że chciałem spróbować swoich sił w czymś innym niż tylko kodowanie. Udział w takiej prezentacji wymusił na mnie, zagłębienie się w tematykę react’a, którą od jakiegoś czasu poznaję oraz sprawdzenie swoich umiejętności miękkich.

Trzeci powód, w przyszłości (może nawet 2019) chciałbym spróbować swoich sił jako dodatkowy element rozwoju w swojej karierze, czyli być trenerem. Prowadzić szkolenia dla pracowników z konkretnych dziedzin. Myślę, że na pewno chciałbym przekazywać wiedzę innym z tematyki, jaką jest git (nie, nie jestem ekspertem :)), ale jest to tematyka, którą stosuję zawsze w projektach czy to w pracy, czy to w wolnych chwilach, rozpocząłem mały kurs na swoim blogu z tej tematyki, który będę kontynuować. Podjęcie takiej decyzji wymusi na mnie poważne podejście do tematu, pozwoli rozwinąć się w umiejętnościach miękkich oraz da satysfakcję (tzn fajnie, jak ktoś uważa Cię za 'koksa’ z danej technologii i wie, że zawsze uzyska od Ciebie odpowiedź na zadane pytanie :))

Przygotowania

Za nim cokolwiek zacząłem robić, musiałem wcześniej wiedzieć, na jaki temat mam mówić. Wybrałem 'quick start’ szybkie wprowadzenie do react’a. Chciałem pokazać jak 'zainstalować’ tę bibliotekę, omówić wady, jak i zalety, przedstawić czym ów twór jest, płynnie przechodząc do kodu, który miał pomóc mi w pokazaniu i omówieniu działania react’a.
Swoją wiedzę czerpałem z oficjalnej dokumentacji react, pluralsight, oraz kilku blogom w języku polskim i angielskim. Mając zebrane materiały, wiedzę, o czym chce mówić, przeszedłem do realizacji.
Użyłem power pointa oraz vscode do pokazywania kodu, była to 'żywa’ prezentacja z kodem.

Prezentacja

Moja prezentacja składała się z około 30 slajdów i trwała 60 minut włącznie z pytaniami kolegów i koleżanek. Mój spis treści:

 • Dobrze wiedzieć, czyli wymagana początkowa wiedza przed rozpoczęciem pracy
 • Co to jest
 • Wady i zalety
 • Pierwszy przykład 'instalacji’, dodanie bibliotek do nagłówka head w pliku html
 • Drugi przykład 'instalacji’ create-react-app
 • Wytłumaczenie jak działa create-react-app
 • Wytłumaczenie czym są komponenty, props, state, jak przekazywać dane, podstawowa wiedza z react’a itp
 • Przykłady (były w każdym z powyższych slajdów)
 • Źródła

Feedback

Najważniejszym elementem prezentacji był dla mnie feedback od uczestników, poprosiłem odbiorców aby czy to mailem, czy to prosto w twarz, czy na korytarzy w biurze powiedzieli mi, co było fajne, a co nie, co należy poprawić itp
Dostałem feedback co bardzo mnie uszczęśliwiło i przy następnym tego typu wystąpieniu wezmę go pod uwagę.
Na plus:

 • Dobre flow, nie miałem przestojów, żadnych 'yyyyy’, 'eeee’, wyraźnie mówiłem
 • Konkretne odpowiedzi do pytań uczestników
 • Różnice w wersjach biblioteki (ja pisałem w 16.6, a gdy prezentowałem wyszła już 16.7)
 • Zwracanie uwagi na drobne szczegóły i odpowiednie wytłumaczenie

Do poprawy:

 • Kolor tła ide(vscode) powinno być białe, ciemny kolor na prezentacjach jest mało czytelny.
 • Nie kopiować kodu do 'żywego’ programowania, tylko wcześniej przygotować sobie przykładowo branch’e z przykładami i elementami, które chcę omówić/pokazać. Czyli mam w aplikacji przykładowo 10 branchy i w każdym odpowiednio przygotowany kod, który chce omówić, pokazać, zademonstrować działanie.
 • To akurat najmniejszy pikuś ale, nazwy zmiennych, funkcji przykładowo, gdy funkcja przyjmuję parametr character a wewnątrz aktualizuję stan characters, lepiej byłoby napisać zamiast character to word poniżej pseudo kod

Dlaczego bardzo mi zależało na feedback’u? Ponieważ dzięki temu wiem, na co mam zwrócić uwagę przy następnych tego typu wystąpieniach, aby wyszło jeszcze lepiej 🙂

Podsumowanie

Moja pierwsza prezentacja, uważam za wykonaną, teraz mając już pierwsze doświadczenie z tematem, przy kolejnych przygotuję się jeszcze lepiej, uwzględniając plusy i minusy, jakie dostałem.

To mały krok w osiągnięciu mojego celu, celu zostania trenerem. Oprócz tego, kto wie, gdy zdobędę zdecydowanie więcej doświadczenia, to z małych szkoleń może wyjdę odważniej jako prelegent na konferencjach? Oczywiście to tylko pomysły, co będzie w przyszłości? Zobaczymy, co by nie było, do realizacji celów będę dążyć małymi kroczkami.

Druga sprawa to fajna przygoda i możliwość rozwoju umiejętności miękkich. Dość często mówi się, że programiści to tylko maszyny do klepania kodu, które nie potrafią mówić, BŁĄD! Potrafią, a jak poćwiczą to mogą być nawet świetnymi trenerami 🙂

Co wy sądzicie na temat prezentacji i umiejętności miękkich? Mieliście jakieś faux-pas albo ciekawe doświadczenie, podzielcie się w komentarzu swoimi przemyśleniami.

 

Pozdro 🙂
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*